середа, 2 лютого 2011 р.

Українська народна легенда "Хліб і золото"

     Коли ще в Галичі жив король Данило, він мав такого майстра, що робив йому гроші. Той майстер у золоті купався, але волі не мав. Король Данило сам відкривав ту касу, де працював майстер, замикав його і випускав власноручно, коли треба було майстрові кудись вийти. Він лише один знав про все багатство короля.
    І так розжився, що не розумів, як так голодним бути. та й одного разу каже королеві:
- Золото - цар.
А Данило поправляє його:
- Ні, чоловіче, хліб - усьому голова.
- Ні, золото і срібло.
Так вони перечилися, що король обернувся й пішов геть з майстерні. А другого дня бачить король Данило золотий напис на стіні: "Хліб - болото, а всьому голова - золото і срібло".

   Данило нічого не сказав. але другого дня зранку привів майстра, замкнув його; а тут вістові прилітають - ворог іде. Данило зібрав дружину, вирушають у похід. Поїхав, а про майстра забув, що замкнений. А король видав такий наказ, що ніхто не сміє до каси підходити, інакше смерть.
    Минуло кілька місяців. Данило з військом повертається додому, чекає від майстра - золотаря дарунка за перемогу, а того нема. І тут згадав. зіскакує з коня, біжить до каси, відмикає, а на купі золота лише кістяк з майстра, а на стіні золотом написано: "Срібло, злото - то болото, а хліб - цар".
    Отак життя навчило...

Немає коментарів:

Дописати коментар