З хлібом у нас зустрічають гостей.
Хліб на весіллях цвіте в короваї.
І кращих немає на світі вістей,
Ніж хліб уродився на славу.
Він щодня приходить до нас – рум’яний, теплий, запашний, незрівнянний. А ще в нього багато імен – бублик, булочка, батончик, рогалик, пиріг, паска, калач, паляниця... І, все – таки, хліб.
Якщо на столі немає хліба – на ньому чогось не вистачає. Найголовнішого. Бо хліб – то багатство, добробут. Люди здавна шанобливо ставилися до хліба і ласкаво говорили: хліб – усьому голова, хліб – годувальник.
Хліб супроводжує усе наше життя, від народження і до старості. На його честь складали пісні, ним зустрічали найдорожчих гостей. І щоб був у нас хліб, ми щодня повторюємо слова молитви: „Отче наш, хліб наш насущний дай нам сьогодні”.
Люди, які вирощують хліб, називаються хліборобами. І перш, ніж дійти до столу таким, яким ми його бачимо, над ним попрацювали багато людей: трактористи, агрономи, комбайнери, пекарі, водії і багато інших.
Як їсте ви паляниці,
Калачі смачні їсте,
Не забудьте уклонитись
Хліборобові за те.
Тому хліб потрібно берегти.
Хліб є житній, а є пшеничний, тобто вироблений з жита або пшениці. Так само і пшениця є озима і яра. Яра – це та, яку сіють навесні, а восени – урожай. Озима – це та, яку сіють на зиму, і вистигає вона раніше, ніж яра. Озимі сорти пшениці дають більші врожаї.
На думку вчених, хліб почали вирощувати 15 тисяч років тому, а до цього, в кам’яному віці, люди їли сирі зерна.
На весняній зорі роси чисті і сині,
Сонця край золотий спраглу землю торка.
Батько став на поріг і напучує сина,
На лани виряджа перший раз юнака:
„Пам’ятай, мій синок, щирі й мудрі слова:
Хліб – всьому голова, хліб – всьому голова!”
Немає коментарів:
Дописати коментар